KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 7437009
*
nr 743 7009
Stig Borglind
(1892-1965), Sverige
Etsning, Stig Borglind (1892-1965), sign, motivets mått: 22x28
Stig Borglind, svensk målare, grafiker född 1892, död 1965.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 19:27:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/2 11:08:01
1
150 kr
14/2 22:28:13
2
150 kr
14/2 22:29:11
2
200 kr
18/2 22:53:51
3
400 kr
26/2 01:40:14
4
500 kr
27/2 18:11:18
5
500 kr
27/2 18:12:05
5
Vinnande bud
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Stig Borglind
Stig Borglind, svensk målare, grafiker född 1892, död 1965.
Läs mer om Stig Borglind
- Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik stig borglind svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:15
-
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:20
-
7069 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:11
-
7072 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:37
-
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:54
-
7068 Färgetsning
Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:47
*
Stig Borglind
Stig Borglind, svensk målare, grafiker född 1892, död 1965.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Stig Borglind
nr 743 7009
Stig Borglind
(1892-1965), Sverige
Etsning, Stig Borglind (1892-1965), sign, motivets mått: 22x28
Stig Borglind, svensk målare, grafiker född 1892, död 1965.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 800 kr |
| Såld: | 550 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 6/2 11:08:01 | 1 | 150 kr |
| 14/2 22:28:13 | 2 | 150 kr |
| 14/2 22:29:11 | 2 | 200 kr |
| 18/2 22:53:51 | 3 | 400 kr |
| 26/2 01:40:14 | 4 | 500 kr |
| 27/2 18:11:18 | 5 | 500 kr |
| 27/2 18:12:05 | 5 | Vinnande bud |
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Stig Borglind
Stig Borglind, svensk mÃ¥lare, grafiker född 1892, död 1965.Läs mer om Stig Borglind
- Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik stig borglind svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:15 -
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:20 -
7069 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:11
-
7072 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:37 -
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:54 -
7068 Färgetsning
Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:47



